Aa Valentin-nap körüli elvárások sokunkban feszültséget kelthetnek, de ne érezzük kötelességnek, hogy drága ajándékokkal vagy tökéletes programmal kell bizonyítanunk a szeretetünket párunk felé.

Magyarországon a Valentin-nap népszerűsége csak az 1990-es években kezdett igazán elterjedni. Ma világszerte az egyik legismertebb romantikus ünnep, amelyet ajándékokkal, virágokkal, édességekkel és szerelmes üzenetekkel ünnepelnek. A köztudat leginkább a romantikus szerelem napjaként tartja számon ezt a napot, de tekintsünk rá most egy kicsit messzebbről! Ez a nap ugyanis nemcsak a párokról szól, hanem mindenkiről, aki szeret és akit szeretnek. A szeretet ünnepe így nemcsak a szerelmeseké, hanem a barátoké, a családé, a munkatársaké és a tied is….

A Valentin nap eredete

A Valentin-nap eredete az ókori Rómáig nyúlik vissza. Az ünnep eredetét mind a keresztény mind a pogány szokások befolyásolták. A keresztény eredet szerint a Valentin-nap elnevezés Szent Bálint (Valentin) nevéhez kötődik, aki a hagyomány szerint egy harmadik századi római pap volt. Az egyik legismertebb legenda szerint Valentin titokban esketett össze szerelmespárokat, annak ellenére, hogy II. Claudius császár megtiltotta a fiatal férfiak házasodását, mert úgy gondolta, hogy a nőtlen férfiak jobb katonák. Valentint végül elfogták és 269. február 14-én kivégezték. Geláz pápa 496-ban hivatalosan is Valentin emléknapjává nyilvánította február 14-ét. A középkorban, főként Geoffrey Chaucer angol költő írásainak köszönhetően Valentin-nap egyre inkább a szerelmesek ünnepévé vált.

Önszeretet: Az egészséges kapcsolatok alapja

Azt szokták mondani, hogy csak az tud igazi szeretetet adni, aki magát is képes szeretni. Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a szeretet legfontosabb formája az önmagunkkal való törődés. Ha nem is élünk párkapcsolatban biztosan van, akire gondolhatunk ilyenkor és aki ránk gondol, mert szeret. Szóval, ha netán egyedül érne bennünket a Valentin nap, akkor se érezzük magunkat kevesebbnek. Ajándékozzunk magunknak egy kis énidőt és adjunk magunknak néhány kellemes órát egy kis öngondoskodással. Sétáljunk egy nagyot vagy kuckózzunk be a tévé elé és nézzünk egy jó filmet! A lényeg, hogy töltsük fel raktárainkat egy kis önszeretettel!

A szeretet nem egy napra szól

A szeretet mindig itt van körülöttünk, nemcsak ezen az egy napon! Ha szeretünk, akkor nemcsak Valentin napján, hanem nap, mint nap ki kell fejeznünk valamilyen módon a szeretetünket! Valentin napján azonban az az elvárás, hogy ezt ajándékokkal, virággal, édességgel fejezzük ki.

Ezek a Valentin-nap körüli elvárások sokunkban feszültséget kelthetnek. Ha kapcsolatban vagyunk, ne érezzük kötelességnek, hogy drága ajándékokkal vagy tökéletes programmal kell bizonyítanunk a szeretetünket. A valódi intimitás nem ebben mutatkozik meg, hanem abban, hogy a hétköznapok során hogyan viszonyolunk a párunkhoz, szeretteinkhez. Egyébként sem mindenkinek az ajándék a szeretetnyelve. A szeretetét ugyanis minden ember másképp fejezi ki illetve az, hogy mitől érezzük magunkat szeretve, az is eltérő lehet.

Gary Chapman pszichológus az 1990-es években megalkotta az öt szeretetnyelv elméletét. Az általa megfogalmazott szeretetnyelvek a következők:

  1. Elismerő szavak– Dicséret, bátorító szavak és kedves kifejezések által kimutatott szeretet. Felnézünk a másikra és elismerésünknek hangot is adunk.
  2. Minőségi idő– Figyelmes, tartalmas együtt töltött idő, amikor a másikra összpontosítunk. Ilyenkor teljes figyelmünkkel a másik féllel vagyunk.
  3. Ajándékozás– Apró vagy nagyobb ajándékokkal fejezzük ki, hogy gondoltunk a másikra és fontos számunkra. Nem is az ajándék értéke számít, hanem a mögötte lévő gondoskodás.
  4. Szívességek– Segítséget és támogatást nyújtunk cselekedeteinkkel a párunknak. Ágyba visszük a kávét vagy elintézünk helyette valamit. Apró gesztusokkal erősítjük, hogy fontos számunkra, védjük, kíméljük őt.
  5. Testi érintés– Ölelés, kézfogás, érintés mint a szeretet kifejezése A testi érintés az egyik legerősebb Egy őszinte, hosszú ölelés csökkentheti a stresszt, erősíti a kapcsolatokat és még a szívritmust is lenyugtathatja. Egy ölelés azt üzeni: „Biztonságban vagy, számíthatsz rám.”

Ahogy a társadalom és az emberi kapcsolatok változtak, úgy bővültek a szeretetnyelvek is. Napjainkra ezért az eredeti öt szeretetnyelv kiegészült. Az új szeretetnyelvek figyelembe veszik már az egyéni és kulturális különbségeket, valamint a digitális világ hatását.

  1. Közös humor– Sok kapcsolatban a közös nevetés és játékosság fontos kapcsolódási pont. A humor nemcsak oldja a feszültséget, hanem mélyebb bizalmat is építhet.
  2. Digitális szeretetnyelv– Az online térben való kapcsolattartás, mint például egy gondoskodó üzenet, emojik vagy akár egy közös mém megosztása is lehet a szeretet kifejezésének eszköze.
  3. Tér és szabadság tisztelete– Egyre többen ismerik fel, hogy a szeretet egyik formája az, ha tiszteletben tartjuk a másik egyéni szükségleteit, legyen szó egy kis egyedüllétről vagy személyes fejlődés támogatásáról.
  4. Megértés és érzelmi jelenlét– Az érzelmi támogatás, a másik meghallgatása és az empátia önálló szeretetnyelvként is értelmezhető, hiszen sokan ezt érzik a legfontosabbnak egy kapcsolatban.

Érdemes lehet elgondolkozni azon, hogy ki melyik szeretetnyelvet beszéli. Sokszor azt vétjük el, hogy saját szeretetnyelvünket vesszük triviálisnak és azon próbáljuk meg kifejezésre juttatni szeretetünket. Nem értjük, hogy szerettünk miért nem úgy reagál, ahogy mi reagálnánk egy adott gesztusra. Ha felismerjük szerettünkben, hogy melyik is az ő szeretetnyelve, minek örül a legjobban, mitől érzi magát szeretve akkor egy kis figyelemmel, gondoskodással nap, mint nap „beszélhetünk” az ő szeretetnyelvén és ezzel megerősíthetjük kapcsolatunkat. Persze nemcsak a szeretetnyelv megfelelő használata fontos egy kapcsolat erősítésében, hanem egyéb dolgok is. Egy szeretetteli, biztonságos kapcsolat fontos elemei, hogy őszinték legyünk egymáshoz és vállaljunk felelősséget tetteinkért, szavainkért. Legyen továbbá lehetőségünk arra, hogy bátran felvállalhassuk magunkat, kifejezhessük érzéseinket és mindez empátiára találjon a másik félnél. Azt is fontos érezni, hogy a másik tiszteletben tart bennünket és határainkat.

A Valentin nap valódi üzenete – a lényeg a kapcsolódás

Sokan kritizálják a Valentin napot, mert egyre inkább kereskedelmi jelleget ölt. Valóban az a szokás, hogy ajándékokkal, virággal, édességekkel ünnepeljük. Ne vegyük azonban ezt kötelezőnek! A lényeg nem az anyagiakban, hanem az érzelmek kimutatásában rejlik. A szeretet nem kötődik árcédulához! Teremtsük meg az alkalmat ezen a napon, hogy kapcsolódjunk azokhoz, akiket szeretünk! Ugyanolyan kifejeződése lehet a szeretetnek egy meghitten és intim módon együtt töltött este vagy egy közös program is. A lényeg, hogy mindenki jól érezze magát benne és érezze, hogy érte van. Egy apró gesztus – például egy kézzel írt kártyaüzenet, egy ölelés vagy egy kedves szó – gyakran többet jelenthet, mint bármilyen tárgyi ajándék. Az alapkérdés tehát nem az, hogy kell-e nekünk a Valentin nap, hanem az, hogy hogyan tudjuk felhasználni ezt az alkalmat a szeretetünk kimutatására!

Fotó: Canva/Getty Images

Facebook