Március 20. a Boldogság Világnapja, 2013 óta. Talán furcsán hangzik, de a boldog élet „megtanulható”, a lelki egészségről szóló sorozatunkban metálhigiéniás szakértőnk most ebben segít.
Egy buddha mondás szerint a boldogsághoz nem vezet út, az út maga a boldogság. Mit is jelent ez?
Nagyon sokszor feltételekhez kötjük a boldogságot: „Majd, ha felépül a szép új házunk és visszafizettük a hitelt akkor jön el az igazi boldogság, mert már nem lesz semmire gondunk. / Persze neki könnyű boldognak lenni, hiszen szép és egészséges. / Nem lenne nehéz boldognak lennem, ha annyi pénzem lenne, mint neki! / Ha találnék végre egy szerető társat magam mellé akkor lennék boldog!” – Ilyen és hasonló mondatokat már biztosan mindenki sokat hallott.
Az az igazság, hogy a boldogság nem a jólétből, gazdagságból, egészségből vagy a szépségből fakad, hanem saját magunkban gyökerezik.
A tévhitek arra jók, hogy eltereljék a figyelmet egy sokkal fontosabb dologról, mégpedig a saját belső világunkról.
Vannak emberek, akiknek nagyon jó adottságaik vannak ahhoz, hogy könnyedén megéljék az élet örömeit. De ne keseredjünk el, ha mi nem vagyunk ilyen képességekkel megáldva! Tudományos kutatások bizonyítják, hogy boldogságunkért ugyan 50%-ban a genetikánk, 40%-ban azonban saját megéléseink felelősek. A maradék 10%-ot teszik ki a körülményeink, a munkánk, a családi, az anyagi viszonyaink. Azaz valóban nem mindegy, hogy hová születtünk, mennyire vagyunk jólétben, egészségben, azonban ezek a tényezők elenyészőek a többihez képest. Mégis ez utóbbinak tulajdonítunk nagyobb jelentőséget, sőt sokszor képesek vagyunk ilyen dolgoktól függővé tenni boldogságunkat.
Próbáljunk meg tudatosan sok pozitív élményt átélni és benne maradni! Találkozzunk barátainkkal, mozogjunk, sportoljunk, élvezzük ki az ételek-italok ízeit, hallgassunk zenét és még sorolhatnám! Ne várjunk valamire vagy valakire, ami/aki boldoggá tesz! Magunknak kell megtalálnunk azokat a dolgokat, amelyek feltöltenek, amelyekben jól érezzük magunkat.
Sok olyan tevékenység van, melynek során olyan neurotranszmitterek és hormonok szabadulnak fel, melyek a boldogságérzetünket fokozzák. Ilyenek a dopamin, szerotonin, oxitocin, endorfin. Ezek ellen hatnak viszont a stresszhormonok. Ha bizonytalanságban vagyunk, szorongunk, félünk, lelki-testi fájdalmat élünk át, akkor a stesszhormonok termelődése fokozódik, ezért törekednünk kell belső egyensúlyunk fenntartására, illetve minél előbb történő visszanyerésére.
Sajnos az életben nagyon sok olyan dolog történik velünk, ami stresszt okoz. Egy szeretett személy elvesztése, egy család szétesése, munkahely elvesztése, betegségek, az élet mindennapos veszteségei sokszor elkerülhetetlenek. Ilyen helyzetekben törekednünk kell a probléma minél előbb történő megoldására, a veszteségek feldolgozására. Ha huzamosabb ideje fennáll ez a helyzet, akkor ne szégyelljünk külső segítséget kérni a feldolgozásban.
Sajnos az emberi elme sem segíti a boldogságunk megélését. Ahogy nem foglaljuk el az elménket, az azonnal önálló életre kel, automatikusan bekapcsol, gondolkodik.
Biztosan tapasztalta már, hogy amikor megszokott tevékenységet végez, például sétál vagy autót vezet egy-egy már megszokott útvonalon, észre sem veszi, hogy bekanyarodott vagy megérkezett, mert gondolatai régen nem a jelenben járnak.
Az emberi elme integrálja a tapasztalatokat, próbál védeni, próbálja elkerülni a kellemetlent, de sajnos gondolkodásunk ezáltal negatívizmusra hajlamos. A születő gondolatokat az elménk valósnak fogja fel, ezért a jövőre vonatkoztatva jelenik meg az aggodalmaskodás és szorongás. A múltbeli kellemetlen élmények újbóli átélése pedig – főleg feldolgozatlanság esetén – fájdalmas, depressziós állapotba sodorhat bennünket.
Mit tehetünk, hogy ne így legyen? Tisztába kell jönnünk a saját működésünkkel. Ha megértjük és felismerjük az automatikus negatív gondolatainkat és kognitív torzításainkat, akkor tudatosan tudunk tenni ellenük.
Mindennek az alapja, hogy próbáljunk a jelenben élni. Nagy segítségünkre van ebben a „mindfulness”, magyarul a tudatos jelenlét, ami nem más, mint figyelmünk irányításának különleges módja: nyitottan, reaktivitásmentesen, ítélkezésmentesen, fókuszáltan vagyunk a jelenben. Ma már sok ilyen tanfolyam érhető el, vagy mentálhigiénés folyamat keretében is elsajátíthatunk néhány egyszerű technikát. Segítségével az élet pozitív élményeit is jobban észrevesszük, sőt felerősíthetjük. Annyi minden van, amitől jó érzés tölthet el bennünket, de a mindennapi rohanásban szinte észre sem vesszük, hogy megtörténik velünk.
Összefoglalva: mit tehetünk magunkért, a boldogságunkért? Fókuszáljunk a jelenre, boldogság csak a jelenben létezik! Ha feldolgozatlan veszteségeink vannak a múltunkban, akkor forduljunk szakemberhez és minél előbb dolgozzuk fel! Ha szorongással küzdünk, találjuk meg az érzelmi stabilizációnk módját, mindfulness gyakorlatok, kognitív megküzdési technikák, légzésgyakorlatok sokat tudnak segíteni.
A jelenben pedig legyünk nyitottak és érdeklődőek a világra, teremtsünk minél több pozitív élményt az életünkben és éljük át mélyebben azokat!
Ha belsőnk egyensúlyba kerül és megnyugszik, akkor minden sokkal könnyebbnek fog tűnni. Létünk örömmel fog eltölteni és hálásak leszünk azért, hogy béke, szeretet, biztonság vesz körül. Mindezt önmagunkban fogjuk megtalálni és ez fogja boldogságunkat fenntartani.
Írta: Nagy Erzsébet
Mentálhigiénés szakember, Coach
Írásom a Budaörsi Naplóban ITT jelent meg.
Fotó: Canva/Primipil