Múlt hónapban a boldogságról olvashattak. A mindennapokat azonban sokszor beárnyékolja a szorongás és megnehezíti, hogy boldogok legyünk. Mit tehetünk, ha hajlamosak vagyunk a szorongásra és nagyon nehezen tudjuk megnyugtatni magunkat?
Kezdjük talán azzal, hogy mi a különbség a félelem és a szorongás között?
Félelmet csak a jelenben tudunk átélni. Agyunk evolúciós öröksége, hogy úgy van bedrótozva, hogy óvjon, védjen bennünket, azaz felkészítse testünket a veszélyre. Érzésként ilyenkor a félelem van jelen. Az „üss vagy fuss” mechanizmus lép életbe és megkezdődik a stresszhormonok termelődése. A félelem tehát egy hasznos érzelem. A félelem érzése ugyan stresszt okoz, de segíthet a túlélésben.
A szorongás viszont egyáltalán nem szolgál bennünket. Az agyunk másik sajátossága, hogy éppen azért, mert a veszélyekre koncentrál hajlamos a negatív gondolkodásra, a rossz múltbeli tapasztalatokat kivetíti a jövőre nézve és ezzel szorongást kelt. A szorongás tehát egy közelgő vagy feltételezetten bekövetkező eseménnyel kapcsolatban felmerülő aggódás, nyugtalanság, idegesség. Ha ez tartósan fennáll akkor ez az állapot türelmetlenséghez, fáradékonysághoz, dekoncentráltsághoz, ingerlékenységhez, sőt alvás és evés problémákhoz vezethet, A tartósan fennálló szorongás szintén stresszt okoz, ami hosszútávon megterheli a pszichét és a szervezetet. A szorongás tartós jelenléte a melegágya olyan mentális betegségek kialakulásának is, mint a fóbiák, pánikrohamok, kényszeresség vagy a generalizált szorongás.
Mit tehetünk, ha azt vesszük észre, hogy az agyunk sokszor elkalandozik a negatív gondolatok irányába és emiatt tartósan szorongunk?
Tanuljuk meg felismerni a jeleket és tudatosan igyekezzünk változtatni. A szorongást érdemes minden szinten megfigyelnünk.
Figyeljük meg, hogy hol járnak a gondolataink és ezek a gondolatok milyen testérzeteket váltanak ki belőlünk! Mindenkinél másak lehetnek a szorongáshoz kapcsolódó testi érzetek. Van, akinek összeszorul a torka másoknak görcsbe ugrik a gyomra esetleg befeszül a nyaka és még sorolhatnám. Amikor tudatosulnak ezek a testérzetek nézzünk mögé, hogy éppen milyen gondolatokkal vagyunk elfoglalva! Viselkedésünk megváltozása is figyelmeztethet a szorongásunkra.
A testünk érzetei, az érzelmeink, a gondolataink és a viselkedésünk változásai tehát szorosan kapcsolódnak egymáshoz, az egyik előhozza illetve erősíti a másikat.
Ha valamilyen negatív gondolatunk van, az szorongást vált ki, ami testi érzetekben is megjelenik és viselkedésváltozást fog kiváltani. Minél inkább elutasítunk vagy el akarunk kerülni valamit annál erősebb és kellemetlenebb testérzeteket fog kiváltani ez a hozzáállás a testünkből.
Kevesen tudják, hogy amennyiben elfogadunk pl.egy negatív érzelmet vagy gondolatot akkor az kb. 1,5 perc alatt enyhülni fog, míg, ha ellenállunk akkor felerősödik. A negatív gondolatok és a folyamatos rágódás nem segít, hanem még jobban belehúz egy spirálba.
A tudatos jelenlét (mindfulness) elsajátítása segít a jelenben maradni és segít abban is, hogy tudatosítsuk, elfogadjuk gondolatainkat és ne akarjuk erővel megváltoztatni őket. Fogadjuk el őket az elménk szüleményeiként és tudatosítsuk, hogy gondolataink nem feltétlenül egyeznek meg a valósággal, a tényekkel.
Pillangó ölelés
A 7 oszlopos technika segítségünkre lehet negatív gondolataink ellen. Vizsgáljuk meg, hogy egy adott helyzet milyen gondolatokat és érzéseket hozott. Gondoljuk át, hogy ezeknek a gondolatoknak milyen valóságalapja lehet, mi szól ellene vagy mi szól mellette. Ha ezt nyugodtan átgondoltuk tekintsünk még egyszer rá, hogy hogyan formálta át ez a tudatosság az adott gondolatot és a hozzá kapcsolódó érzést.
Igyekezzünk pozitívan gondolkozni, próbáljuk meg a gondolatainkat átkeretezni. Biztos, hogy valami azért történik vagy úgy fog történni ahogy mi gondoljuk? Rájöhetünk, hogy az esetek nagy részében ezek csak feltételezések, aminek nem sok köze van a valósághoz.
Az is nagyon fontos, hogy szorongásunk esetén ne korholjuk magunkat, hogy milyen gyengék, aggódóak stb . vagyunk. Forduljunk magunk felé szeretettel, szólaljon meg bennünk egy kedves belső hang, nyugtassuk meg magunkat egy mondattal „ Pl. „Nem csoda, hogy szorongsz, mert………., de minden rendben lesz és biztonságban vagy” Öleljük át magunkat egy pillangó öleléssel vagy szorítsunk magunkhoz valamilyen tárgyat, ami megnyugvást hoz. Különösen gyerekek megnyugtatásánál nagyon hasznos lehet a kellemes testérzetekre, egy párna vagy akár egy plüss maci puhaságára vagy a selymes, melegére történő tudatos koncentráció.
Rossz gondolataink elengedéséhez használhatunk valamilyen imaginációs technikát is. Képzeljük el, ahogy bezárjuk őket egy konténerbe, amivel elszáguld egy vonat vagy ráírjuk egy felhőre, ami elszáll esetleg egy papírhajóra írjuk, amit elvisz a víz.
A különböző légzéstechnikák, a progresszív izomrelaxáció, a meditáció is megnyugvást hozhatnak.
A szorongás tehát ugyan természetes velejárója az emberi pszichének, de tudunk tenni ellene. Ha úgy érzi, hogy az önsegítő eszközök használatához kezdetben még segítségre van szüksége, ne féljen szakemberhez fordulni! Ne hagyja, hogy szorongása elmélyüljön vagy tartóssá váljon.

Life Coaching megoldásaimról ITT olvashatsz többet
Fotó: Shutterstock
Írásomat elsőként a Budaörsi Napló közölte.